info@baya-protector.com
۰۲۱۲۶۷۱۲۰۳۹
تماس با ما

دانش یو وی

با توجه به خاصیت اشعه یو وی سی ( UV-C ) در از بین بردن میکروارگانیسمها خصوصا باکتریها و ویروسها , در این بخش برآنیم تا مختصری در این خصوص اطلاع رسانی نماییم . در گزارش زیر که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا منتشر شده است به وضوح تاثیر اشعه یو وی توضیح داده شده است :

گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) در تاریخ ۲۰۲۰/۱۹/۰۸ در خصوص تاثیر اشعه یو وی بر روی ویروس کرونا

با توجه به شیوع فعلی بیماری Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) ناشی از ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 ، مصرف کنندگان ممکن است علاقمند به خرید لامپهای ماورا بنفش UVC برای ضد عفونی سطوح در خانه یا فضاهای مشابه باشند. FDA در حال ارائه پاسخ به سوالات مصرف کنندگان در مورد استفاده از این لامپ ها برای ضد عفونی در طول همه گیری  COVID-19

سوال : آیا لامپهای UVC می توانند ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 را غیرفعال کنند؟

جواب : تابش UVC ضد عفونی کننده شناخته شده هوا ، آب و سطوح غیر متخلخل است. تابش UVC برای دهه ها به طور موثر برای کاهش شیوع باکتری ها مانند سل استفاده شده است. به همین دلیل ، لامپهای UVC اغلب لامپهای "میکروب کش" نامیده می شوند.

نشان داده شده است که اشعه UVC باعث از بین رفتن پوشش خارجی پروتئین ویروس SARS-Coronavirus میشود که ویروسی متفاوت از ویروس فعلی SARS-CoV-2 است. این تخریب در نهایت منجر به غیرفعال شدن ویروس می شود. تابش UVC همچنین ممکن است در غیرفعال کردن ویروس SARS-CoV-2 که ویروسی است که باعث بیماری ویروس کرونا می شود ، موثر باشد.

قرار گرفتن در معرض مستقیم: اشعه UVC تنها در صورتی می تواند ویروس را غیرفعال کند که ویروس مستقیماً در معرض اشعه قرار گیرد. بنابراین ، غیرفعال سازی ویروس ها بر روی سطوح ممکن است به دلیل مسدود شدن اشعه ماورا بنفش توسط خاک ، مانند گرد و غبار ، یا آلودگی های دیگر مانند مایعات بدن موثر نباشد.

دوز و مدت زمان: بسیاری از لامپهای UVC که برای مصارف خانگی فروخته می شوند دارای دوز کم هستند ، بنابراین ممکن است مدت زمان بیشتری در معرض یک سطح مشخص باشد تا به طور بالقوه بتواند غیرفعال سازی موثر باکتری یا ویروس را فراهم کند.

تابش UVC معمولاً در داخل مجاری هوا برای ضدعفونی هوا استفاده می شود. این ایمن ترین روش برای استفاده از اشعه UVC است زیرا قرار گرفتن در معرض مستقیم UVC در پوست یا چشم انسان ممکن است صدماتی ایجاد کند و نصب UVC در مجرای هوا کمتر باعث قرار گرفتن در معرض پوست و چشم می شود.

گزارش هایی مبنی بر سوختگی پوست و چشم ناشی از نصب نامناسب لامپ های UVC در اتاق هایی که انسان میتواند آنها را اشغال کند ، گزارش شده است.

سوال : آیا اشعه UVB یا UVA می تواند ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 را غیرفعال کند؟

جواب : انتظار می رود تابش UVB و UVA در غیرفعال سازی ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 کمتر از اشعه UVC باشد.

UVB: برخی شواهد نشان می دهد که اشعه UVB در غیرفعال کردن سایر ویروس های SARS (نه SARS-CoV-2) موثر است. با این حال ، در مقایسه با اشعه ماورا بنفش کمتر از اشعه ماورا بنفش موثر است و از اشعه UVC برای انسان خطرناک تر است زیرا اشعه UVB می تواند به عمق پوست و چشم نفوذ کند. UVB شناخته شده است که باعث آسیب DNA می شود و یک عامل خطر در ایجاد سرطان پوست و آب مروارید است.

اشعه ماورا بنفش UVA : اشعه ماورا بنفش خطر کمتری نسبت به اشعه UVB دارد اما به طور قابل توجهی (تقریباً 1000 برابر) از غیر اشعه UVBیا UVC در غیرفعال سازی سایر ویروس های SARS موثراست. UVA همچنین در پیری پوست و خطر ابتلا به سرطان پوست نقش دارد.

سوال : آیا استفاده از لامپ UVC برای اهداف ضد عفونی در خانه بی خطر است؟

پاسخ: هم خطرات لامپ های UVC برای افراد و اشیا و هم خطر غیرفعال سازی ناقص ویروس را در نظر بگیرید.

خطرات: لامپهای UVC که برای اهداف ضد عفونی استفاده می شوند بسته به طول موج UVC ، دوز و مدت زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ، ممکن است خطرات بالقوه سلامتی و ایمنی داشته باشند. اگر واحد به درستی نصب نشود یا توسط افراد آموزش دیده استفاده نشود ، خطر ممکن است افزایش یابد.

قرار گرفتن مستقیم پوست و چشم در معرض اشعه UVC برخی از لامپهای UVC ممکن است باعث آسیب دیدگی چشم و واکنشهای پوستی سوختگی شود. هرگز ، حتی به طور خلاصه ، هرگز مستقیماً به منبع لامپ UVC نگاه نکنید.

سوال : آیا همه لامپهایی که تابش UVC تولید می کنند یکسان هستند؟

پاسخ : همه لامپهای UVC یکسان نیستند. لامپ ها ممکن است طول موج های UVC بسیار خاصی را ساطع کنند (مانند 254 نانومتر یا 222 نانومتر) ، یا ممکن است طیف گسترده ای از طول موج های UV را ساطع کنند. برخی از لامپ ها نیز اشعه مرئی و مادون قرمز منتشر می کنند. طول موج های ساطع شده از لامپ ممکن است بر اثرات لامپ در غیرفعال سازی ویروس تأثیر بگذارد و ممکن است بر خطرات سلامتی و ایمنی مرتبط با لامپ تأثیر بگذارد. بعضی از لامپ ها انواع مختلفی از طول موج را ساطع می کنند. آزمایش لامپ می تواند تعیین کند که آیا و چه مقدار طول موج های دیگر لامپ را خاموش می کند.

برخی شواهد نشان می دهد که لامپ های اکسایمر با طول موج حداکثر 222 نانومتر ممکن است آسیب کمتری نسبت به طول موج 254 نانومتر به پوست ، چشم و DNA وارد کنند ، اما داده های ایمنی طولانی مدت وجود ندارد. سوال : انواع مختلفی از لامپ ها که می توانند تابش UVC تولید کنند چیست؟

پاسخ :  الف - لامپ جیوه کم فشار: از نظر تاریخی ، متداول ترین نوع لامپ برای تولید تابش UVC ، لامپ جیوه کم فشار بود که انتشار اصلی (> 90٪) خود را در 254 نانومتر دارد. طول موج های دیگری نیز توسط این نوع لامپ ها تولید می شود. لامپهای دیگری نیز وجود دارند که طیف وسیعی از طول موجهای UV را ساطع می کنند ، اما از آنها اشعه مرئی و مادون قرمز نیز ساطع می شود.

ب - لامپ اکسایمر یا لامپ Far-UVC  : نوعی لامپ است که "لامپ اکسایمر" نامیده می شود و حداکثر میزان انتشار آن در حدود 222 نانومتر است.

ج - لامپ های زنونی پالسی: این لامپ ها که نبض کوتاهی از طیف گسترده (از جمله اشعه ماورا UV بنفش ، مرئی و مادون قرمز) را ساطع می کنند فیلتر شده اند تا به طور عمده اشعه UVC ساطع کنند و گاهی اوقات در محیط بیمارستان برای درمان سطوح محیطی در اتاق های عمل یا سایر فضاها استفاده می شوند. اینها معمولاً زمانی استفاده می شوند که هیچ انسانی فضایی را اشغال نکند.

د - دیودهای ساطع کننده نور (LED ها): دیودهای ساطع کننده نور (LED ها) که تابش اشعه ماورا بنفش تولید میکنند نیز در دسترس هستند. به طور معمول ، LED ها یک باند باریک از طول موج را تشعشع می دهند. LED های ماورا بنفش موجود در حال حاضر دارای طول موج 214 نانومتر ، 265 نانومتر و 273 نانومتر هستند. یک مزیت LED ها نسبت به لامپ های کم فشار جیوه این است که فاقد جیوه هستند. با این حال ، سطح کوچک و جهت گیری بالاتر LED ها ممکن است باعث شود که آنها برای کاربردهای میکروب کشی کمتر موثر باشند.

برای رویت اصل گزارش میتوانید به آدرس ذیل مراجعه نمایید :

https://www.fda.gov/medical-devices/coronavirus-covid-19-and-medical-devices/uv-lights-and-lamps-ultraviolet-c-radiation-disinfection-and-coronavirus